Menu

AaB’s partnerklub

image Dif fodbold - partnerklub
Maria LS
10. december 2025 kl. 13:39
Dif fodbold - en stærk partnerklub
Dronninglund Fodbold – en stærk del af AaB’s partnerklubber⚽️

Vidste du, at Dronninglund Fodbold er en af AaB’s 118 partnerklubber i Nordjylland?
Samarbejdet handler om meget mere end fodbold – det handler om at skabe oplevelser, udvikle talenter og styrke fællesskabet i hele regionen.

AaB’s filosofi er klar: Jo bedre træning og tilbud vi giver i klubberne, desto større bliver interessen for fodbold, niveauet løftes, og flere unge får chancen for at udvikle sig.

Som partnerklub får vi adgang til en lang række spændende initiativer:
✅ Inspirationstræning i klubben
✅ Kurser og temaaftener for trænere
✅ AKT+ træning for spillere
✅ Målmandstræning for børnespillere
✅ Partnerklubbernes dag med billetter til AaB-kampe
✅ Indløb med AaB-spillerne til hjemmekampe
✅ Kåring af årets partnerklub og frivillige leder

Vi har gennem årene benyttet os af mange af disse tilbud – faktisk kan vi huske helt tilbage til 2002, hvor vores U9-hold spillede forkamp på Aalborg Stadion før en Superligakamp. Det er oplevelser, der skaber minder for livet!

For nylig blev samarbejdet markeret på en særlig måde: Kasper Als fra AaB besøgte klubben for at overrække et håndgribeligt bevis på partnerskabet – en flot partnerskabsplade, der symboliserer fællesskabet mellem AaB og Dronninglund Fodbold. Ved overrækkelsen deltog klubbens formand, en repræsentant fra børneudvalget samt flere af vores børnespillere.

Tak til AaB for at styrke fodbolden i Nordjylland – og for at give vores spillere og trænere inspiration og oplevelser, der gør en forskel. Vi ser frem til at fortsætte samarbejdet og skabe endnu flere gode minder sammen!
Luk